Utylizacja odpadów

Jeszcze w tym roku szykują się zmiany gospodarce odpadami. Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić dodatkowe pojemniki na odpady. Poza pojemnikami na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne dojdzie pojemnik na odpady ulegające biodegradacji.

 

To nie koniec zmian. Ministerstwo chce ujednolicenia kolorystyki pojemników. Do tej pory w różnych regionach kraju. Papier ma być segregowany do pojemnika niebieskiego, szkło - zielonego, tworzywa sztuczne i metale - żółtego, a odpady biodegradowalne – do brązowego.

 

Nowe regulacje mają obowiązywać od lipca bieżącego roku. Wzrosną również opłaty za składowanie śmieci na wysypiskach. Składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Przygotowane przez Ministerstwo Środowiska regulacje mają sprawić, aby na wysypiska trafiało ich jak najmniej” - skomentował wprowadzane zmiany Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

 

Nowe zasady segregacji śmieci

W przygotowywanych przez ministerstwo zmianach w „ustawie śmieciowej” maja znaleźć się również zapisy premiujące mieszkańców za „solidną” segregację. Będą płacić mniej. O ile, jeszcze nie wiadomo.

Nowe regulacje w gospodarce śmieciowej maja poprawić poziom recyklingu w Polsce. Według ekspertów jest on daleki od standardów europejskich.

Obecnie w Polsce poziom recyklingu odpadów komunalnych wynosi zaledwie 32%, podczas gdy w Niemczech to aż 64%, Austrii 56%, Belgii 55% czy Szwajcarii, gdzie poziom ten wynosi 53%.

W związku z tym Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, w odniesieniu do wysokości stawek opłat za składowanie odpadów. To kolejny krok, zdaniem ministerialnych urzędników, który ma na celu wspieranie efektywnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Wyższe stawki będą wprowadzane stopniowo, by w 2020 roku opłata za umieszczenie 1 tony odpadów na składowisku wyniosła 270 złotych. Obecnie to około 80 złotych. 

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych 
Sp. z o. o. w Mielcu

ul. Wolności 171

39-300 Mielec

NIP: 817-17-14-791

tel 17 583 - 11 - 41
fax 17 222 - 38 - 38
e-mail:zuok@onet.eu

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now